Пам’ятні дати

КВIТЕНЬ

12 квітня - Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики. Вiдзначається щорiчно у цей день за рiшенням Мiжнародної авiацiйної федерацiї. У 1961 році космонавт Юрій Гагарін здійснив перший в історії людства політ навколо Землі на космічному кораблі Восток (108 хв.).

16 квітня – 180 років від дня народження Христини Алчевської.  1841 р. народилася Христина Алчевська – українська письменниця, драматургиня, поетеса та педагогиня.

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

ТРАВЕНЬ

5 травня — Міжнародний день акушерки — це нагода для кожної окремої акушерки замислитися про всіх, хто пов’язаний із цією професією, щоби зав’язати нові зв’язки й розширити знання про те, що акушерки роблять для всього світу.  У професійне свято акушерки – «День акушерки» ми приєднуємося до численних привітань на адресу наших незамінних акушерок і бажаємо їм міцного здоров’я, трудових успіхів і надійного родинного щастя.  Зі святом Вас дорогі акушерки!

Щорічно 5 травня за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) світова спільнота відзначає Всесвітній день гігієни рук.

8 травня у всьому світі відзначаються:

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.  Саме в цей день народився засновник Міжнародного руху Анрі Дюнан.

Дні пам’яті та примиВійна завжди починається раптоворення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни Цю пам’ятну дату започатковано з метою гідного вшанування подвигу переможців нацизму у Другій світовій війні, ветеранів війни, учасників українського визвольного руху, жертв нацистських переслідувань, для увічнення пам’яті загиблих у Другій світовій війні, а також утвердження патріотизму та національної гідності, консолідації суспільства. Передачі саме такої тематики будуть доцільними для поширення 8 травня.

9 травня  День Перемоги.

Війна завжди починається раптово, хоча через покоління для істориків вона видаватиметься неминучою. У 1941 році почалася найстрашніша, найближча, найкривавіша – Велика Вітчизняна. Кажуть, без величезних втрат, нацистів було не зупинити …

З нагоди ювілею знаменної події просимо залучитись до перегляду і обговорення відеоматеріалів, які стосуються окремих історичних сторінок Другої світової війни, героїчних та трагічних подій у історії України 1939-1945 років.   Посилання і назви відеоматеріалів:

10 травня   День матері в Україні.  У календарі свят для мами визначений особливий день, який святкується в Україні у другу неділю травня. Офіційне державне свято День матері встановлене в 1999 році. Святкування стало популярною і доброю сімейною традицією.

12 травня   Всесвітній день медичних сестер — це своєрідна подяка медичним сестрам за щоденну роботу та визнання важливості медсестринського фаху на державному рівні.

ЧЕРВЕНЬ

День медичного працівника— професійне свято працівників  галузі охорони здоров’я України.   Відзначається щорічно у третю неділю червня.

СЕРПЕНЬ

23 серпня — День Державного Прапора України

23 серпня — День міста Харкова

День незалежності України — головне державне свято України, що відзначається щороку 24 серпня

ЖОВТЕНЬ

4.10 – День День вчителя в Україніпрацівників освіти (в Україні).  Свято День вчителя в Україні – День працівників освіти, відзначається у першу неділю жовтня. Встановлено Указом Президента України в 1994 році. Святкування і привітання вчителів на День вчителя проводяться напередодні у всіх освітніх установах країни.


День захисника України
  — свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці  водночас з Днем Українського козацтва. З 2015 року є державним святом і 
неробочим днем.

ЛИСТОПАД

ВІТАННЯ ІЗ ДНЕМ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

День української писемності та мови — свято розвитку державної мови, яке щороку відзначається в Україні  9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора –  Літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

 

10 листопада, Всесвітній день молоді. Це свято було запроваджено у день закінчення  Всесвітньої конференції молоді у 1945 році. Тоді конференція проходила у Лондоні, а цього ж дня було засновано ще й Всесвітню федерацію демократичної молоді. Досі Федерація молоді бореться за мир, права молодих людей по всьому світові, за незалежність народів та згуртування молоді проти колоніалізму, неоколоніалізму, фашизму та расизму. Цього дня маємо ще й Всесвітній день науки та Міжнародний день бухгалтерії.

Міжнародний день студента: свято, яке об'єднує! » Профспілка працівників  освіти і науки України

17 листопада, Міжнародний день студентів. Свято студентської спільноти, котре почали відзначати з 1939 року. Тоді 28 жовтня у Празі проходила мирна демонстрація з нагоди святкування 21-го року від дня створення Чехословацької Республіки. Демонстрацію розігнали поліція та СС, поранивши студента медичного факультету Яна Оплетала, котрий помер у лікарні 11 листопада. Коли Яна ховали 15 листопада, в останню путь його проводжали тисячі людей, котрі виступили проти окупації. Пізніше, 17 листопада чеських студентів почали масово арештовувати у Празі та інших містах, а за кілька днів стратили дев’ятьох учасників студентських організацій. Власне, саме тому, на знак вшанування пам’яті загиблих та збереження важливої «сторінки» історії, 17 листопада світ відзначає День студентства. Таке рішення було прийнято у 1941 році на зборах Міжнародної Ради студентів у Лондоні.

Разом зі студентами свій день відзначають працівники сільського господарства, також цього дня світ вшановує пам’ять жертв ДТП.

20 листопада, Всесвітній день дитини. Це свято започатковане Генасамблеєю ООН у 1954 році і позиціонується як день взаєморозуміння усіх дітей. Свято присвячене діяльності на благо дітей по всьому світу.

Саме 20 листопада обрано через те, що цього дня ООН прийняли Декларацію прав дитини та Конвенцію про права дитини. Цього дня у різних країнах проводяться благодійні акції для дітей, організовані меценатами та державними установами.

21 листопада, День Гідності та Свободи України. З 2014 року цей день став українським національним святом через те, що саме 21 листопада розпочалися Помаранчева революція (2004 рік) та Революція гідності (2013 рік).

Цього дня відзначають ще й Всесвітній день телебачення, Всесвітній день вітань, Всесвітній день рибальства, Міжнародний день філософії та Міжнародний день відмови від куріння.

23 листопада, День пам’яті жертв голодомору. Цей день пам’яті не має чіткої прив’язки до числа місяця – він відзначається щороку в останню суботу листопада.
Цього дня українці несуть до пам’ятників жертвам голодоморів в Україні символічні горщики з зерном та свічками, а вдома ставлять на підвіконня запалені лампадки на знак вшанування пам’яті загиблих від голоду у 1932-1933 роках.

Цей День запроваджено відповідно до Указу Президента Леоніда Кучми у 1998 році як «День пам’яті жертв голодоморів», а з 2007 року він називається Днем пам’яті жертв голодомору.

У багатьох українських містах проводяться церемонії вшанування пам’яті загиблих від голоду. 

ГРУДЕНЬ

1 грудня – Всесвітній День боротьби зі СНІДом.

5 грудня  – Міжнародний день волонтерів. 

6 грудня - День Збройних Сил України.  Історія нашого свята, або Чому саме 6 грудня святкуємо День Збройних Сил України

10 грудня  - Міжнародний день прав людини. 

19 грудня - День Святителя Миколая Чудотворця.

25 грудня - Різдво Ісуса Христа за Григоріанським календарем.

СІЧЕНЬ

1 січня   – Новорічне свято.

6 січня – Святвечір. Багата кутя.

7 січня Різдво Христове.

14 січня Новий рік за старим стилем. День святителя Василя Великого.

15 січня -   1992 Верховна Рада України затвердила Державний гімн України “Ще не вмерла Україна”.

18 січня Святвечір водохресний.

19 січня Богоявлення Господнє. Водохреще.

22 січня - День Соборностi України. Вiдзначається в Українi згiдно Указу Президента (№ 42/99 вiд 21 сiчня 1999 року), день проголошення у 1919 роцi Акта злуки.

25 січня День Тетяни.

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

29 січня - День пам’ятi Героїв Крут. Вiдзначається в Українi згiдно з Указом Президента (№ 15/07 вiд 15 сiчня 2007 року). Офiцiйно цю дату почали вiдзначати пiсля того, як 29 сiчня 2007 року Президент України пiдписав Указ “Про вшанування пам’ятi Героїв Крут”. 1918 – відбувся бій між київськими студентами і військами Муравйова під Крутами, під час якого в нерівній боротьбі полягло 300 юнаків, що захищали українську державність.

ЛЮТИЙ

19.02  –   (1992) Верховна Рада України затвердила тризуб як малий Державний герб України.

20 лютого  - День Героїв Небесної Сотні.

21.02   -  Мiжнародний день рiдної мови. Проголошений Генеральною конференцiєю ЮНЕСКО (резолюцiя 30-ї сесiї ЮНЕСКО) у листопадi 1999 року i вiдзначається кожен рiк, починаючи з лютого 2000 року.

25.02 – 150 років від дня народження Лесі Українки – української поетеси, драматурга і громадської діячки, класика української літератури.

27.02   – 199 Постановою Верховної Ради УРСР ратифіковано “Конвенцію про права дитини“. 

БЕРЕЗЕНЬ

8.03   -  Мiжнародний жiночий день іжнародний день прав жінок).

9.03 - День народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника, мислителя.

19.03   - 90 років від дня народження Ліни Василівни Костенко (1930), української письменниці-шістдесятниці, поетеси.